FG/S20x120x1,2-1000-R7016
Aluminum fence panel infill 20 x 120 x 1.2 – 1.0 m – Anthracite RAL 7016
Material: Aluminium, Surface finish: Textured powder coating, Effect: Antracit RAL7016
without VAT
with VAT
PCS
Stock availability
SK Krompachy > 25
HU Nagytarcsa 0
Kapcsolat
Adjon meg néhány általános információt a szállítási és kézbesítési irányelveiről.
lubomir.petruska@umakov.sk
Description
Aluminum fence infill 20 x 120 x 1.2 – 1.0 m – Anthracite  RAL 7016
Product code: FG/S20x120x1.2-1000-R7016.
Material
• Extruded aluminum EN AW-6060-T6.
• High resistance to corrosion, moisture, and weather influences.
Surface finish
• Powder coating with a fine texture, shade Anthracite RAL 7016.
• Modern matte appearance, long-term color fastness, and UV stability.
Dimensions
• Profile cross-section: 20 x 120.
• Profile length: 1000 mm (1.0 m).
• Can be shortened as needed or supplied in other length variants.
Installation and compatibility
• Quick installation without welding, screw fastening recommended.
• Easy dismantling and replacement of individual parts during modifications or after damage.
• Compatible with Umakov profiles and accessories (cover strips, end profiles).
• Accessories: stainless steel fasteners A2.
Advantages
• Easy replacement or removal of individual parts during maintenance or of damaged parts.
• No need for further surface treatment - durable powder coating.
• Quick assembly with a bolted system - saving both time and costs.
• Minimal maintenance - regular cleaning is sufficient.
Parameters
Material
Defines the material from which the product is made.
Aluminium
Surface finish
Surface finish of product
Textured powder coating
Effect
Vyberte si farebný odtieň.
Antracit RAL7016
Catalog list
In sets
Single-wing aluminium gate 1,025x1,50m with 20x100 R7016 filling - set FG/S-SSG-1x1,5-R7016-SET
Stainless steel AISI 304/Aluminium
Textured powder coating
Effect
Antracit RAL7016
without VAT
In stock (24 units)
SET
Part of set
Set of aluminum post 50x60 and cap - 1850mm R7016 FG/P50x60-1850-R7016
2 pcs
Aluminium
3 pcs
Aluminum cap for post 50x60 R7016 FG/CP50x60-R7016
2 pcs
Hexagon socket head cap screw, AISI304, M10x60 A-DIN 912-A2 M10x60
4 pcs
Stainless steel AISI 304
Raw
L
60
Cross recessed countersunk head chipboard screw, stainless steel, AISI304, 5x20 A-DIN 7505A 5x20